Konrad Birek

Członek Klubu |

Zamiłowanie do gotowania zaszczepił w nim ojciec - Stefan Birek, który również jest Szefem Kuchni.
Ukończył warszawskie Technikum Gastronomiczne przy ul. Poznańskiej oraz Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomi w Poznaniu.
Pierwsze praktyki zawodowe odbył w warszawskim hotelu Marriott, a kolejne dwa lata spędził w hotelu Jan III Sobieski. Dużo się tam nauczył, więc pozwolono mu to wykorzystać, proponując etat w tym popularnym wtedy warszawskim hotelu.

To właśnie pod okiem Roberta Sowy odnosił swoje pierwsze zawodowe sukcesy. Na początku było III miejsce w Kulinarnym Pucharze Polski. Potem nadeszły same zwycięstwa. W 2002r. wygrał konkurs Polish Prestige Hotels o tytuł Profesjonalisty Roku oraz Mistrzostwa Polski w Potrawach z Ryb „Sielawa Blues” w Starych Jabłonkach.
Po dwóch latach zdecydował, że spróbuje swoich sił poza granicami Polski i wyjechał na brytyjską wyspę Jersey. Pracował tam jako chef de partie w restauracji oraz jako z-ca szefa kuchni w hotelu sieci Best Western. Poznał tam bardzo dobrze tajniki kuchni śródziemnomorskiej oraz tradycyjną kuchnię angielską. To była wspaniała szkoła życia, a oprócz gotowania szkolił również swój język.
Wzbogacony o nowe doświadczenia wrócił do Polski. I tak w lutym 2005r. pojawił się ponownie w kuchni hotelu „Jan III Sobieski” i na nowo rozpoczął zmagania kulinarne. W tym samym roku kolejny raz zdobył tytuł Profesjonalisty Roku zapewniając sobie start w Kulinarnym Pucharze Polski, który ukończył na II miejscu.
W maju 2006r. udało mu się powtórzyć sukces sprzed czterech lat i ponownie wygrać prestiżowe Mistrzostwa Polski w Potrawach z Ryb „Sielawa Blues”. Zwycięstwo we wspomnianym Festiwalu Ryby, Wędki i Muzyki w Starych Jabłonkach otworzyło mu drogę do wyjazdu w listopadzie 2006r. wraz z liczną grupą polskich szefów kuchni (jako obserwator) na Kulinarne Mistrzostwa Świata w Luksemburgu.
Od września 2006r. do września 2009r. pracował na stanowisku Chefa de Partie w hotelu Jan III Sobieski, gdzie nazywany był prawą ręką Roberta Sowy. Jako pracownik tego hotelu zdobył tytuł Pracownika Roku 2006.
W maju 2007r. uczestniczył w kolejnych zawodach dla profesjonalnych kucharzy. „Olimpiadę Smaku” ostatecznie zakończył na III miejscu.
Na „zakończenie kariery zawodniczej” udało mu się jeszcze zdobyć II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Kulinarnej „Southern Comfort 2007” oraz takie samo miejsce w Konkursie Kuchni Greckiej.
Konrad chętnie uczestniczy w szkoleniach i pokazach kulinarnych. Często można go spotkać na licznych prezentacjach, eventach czy degustacjach kulinarnych. Zobaczyć go można również na szklanym ekranie, gdyż bywa częstym gościem kącików kulinarnych w programach telewizyjnych m.in. TVP.

W 2010r. wspólnie ze swoim ojcem Stefanem Birkiem wydali autorską książkę kulinarną "Birkowie od kuchni", okraszoną apetycznymi zdjęciami potraw przez nich przygotowanych.
W 2013r. na rynku wydawniczym ukazała się „Księga Szefów Kuchni”, której Konrad jest współautorem (razem z innymi 15 szefami kuchni).
W latach 2012 – 2014 był szefem kuchni w autorskiej restauracji Roberta Sowy – „Sowa & Przyjaciele” w Warszawie.
W 2012r. oraz 2013r. był ambasadorem „Kurczaka Zagrodowego”, produktu Premium grupy Drosed – lidera na rynku produktów drobiarskich.
Między 2012r. a 2014r. był głównym prowadzącym warsztaty kulinarne oraz ekspertem kulinarnym w ramach projektu „Akademia Smaku” dla Bosch/Siemens AGD
Aktualnie (od września 2014) jest Starszym Specjalistą do spraw Rozwoju Rynku Gastronomicznego w Unilever Food Solutions. Razem z innymi szefami kuchni rozwija własne marki poprzez pracę nad samymi produktami, ale również tworząc wszelkiego rodzaju projekty/strategie marketingowo – sprzedażowe dla tych produktów czy organizując warsztaty bądź prezentacje dla Szefów Kuchni
W chwilach wolnych od pracy Konrad zajmuje się przygotowywaniem przepisów kulinarnych, zdjęć na ich podstawie oraz doradztwem kulinarnym. Nic nie sprawia mu tyle satysfakcji co zadowolone i uśmiechnięte twarze jego gości czy partnerów biznesowych.
Jak większość mężczyzn Konrad pasjonuje się piłką nożną, a także podróżami, z których stara się zawsze przywieźć nie tylko zdjęcia pięknych widoków, lecz także nowe doświadczenia związane z odkrywaniem nowych produktów kulinarnych i nowoczesnych technik gotowania.
Za swoje największe kulinarne autorytety uważa Ojca i Roberta Sowę. Na nich się wzoruje a oni zawsze służą mu radą i pomocą. Poza Polską ceni sobie kunszt kulinarny i zamiłowanie do rodzimej kuchni jakie prezentuje Brytyjczyk Gary Rhodes.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram